Government College
of Education (C.T.E.), Banipur

OUR STAFF

Academic Staff

Images Name Designation Academic qualification View details
Amlan Ganguly
Officer-in-Charge and Assistant Professor in Zoology(STAGE 2) W.B.E.S. M.Sc.(Zoology), M.Ed., M. Phil (Education), Ph.D in Education (Pursuing) Details
Soumen Prasad  Mandal Associate Professor in Mathematics, W.B.E.S. M.Sc. (Math), M.Ed.
Dr. Sutapa Thakur Dr. Sutapa Thakur Associate Professor in Music, W.B.E.S. M.A.(Music), M.A.(English), M.Ed, Ph.D (Music),
Goutam Patra Assistant professor in History,(STAGE 2) W.B.E.S. M.A. (History), M.Ed., Ph.D (Edu. Contd.)
Dr. Urmi Chakraborty Assistant professor in Psychology,(STAGE 2) W.B.E.S. M.Sc (Psychology), M.Ed., Ph.D. (Psychology)
Dr. Subhas Chandra bhat Assistant professor in Chemistry,(STAGE 2) W.B.E.S. M.Sc, (Chem), M.Ed., Ph.D (Chem), Ph.D (Edu. Contd.)
Dr. Smriti Roy Dr. Smriti Roy

Associate Professor in Bengali, W.B.E.S.


M.A.(Bengali); M.Ed.; M.Phil.(Beng.); Ph.D.(Bengali).
Nivedita Chaudhury Assistant Professor in Sanskrit,(STAGE 1) W.B.E.S. M.A(Sanskrit), M.Ed
Ganga koiri Assistant Professor In Hindi,(STAGE 1) W.B.E.S. M.A.(Hindi), M.Ed, M. Phil (Hindi)
Ujjwal Paul Assistant Professor in Education Ujjwal Paul

Assistant Professor in Education,

(STAGE 1) W.B.E.S.

M.Sc.,M.A.,M.Ed., M.Phil. (Education), Ph.D. in Education (Pursuing).

Biswajit Samaddar
Assistant Professor in Geography, (STAGE 1) W.B.E.S. M.Sc., M.Ed., M.Phil.

Administrative and professional staff

Images Name Designation Academic qualification
Sitangshu Paul Upper Division Clerk (Retired)
Graduate
BUDDHADEB GUHA
Buddhadeb Guha Compounder B. Com. Regd. Pharmacist W.B. Pharmacy
Khokan Das Driver (Group – C) H.s. driver licence holder
Manojit Chandra Das Ward Assistant Read up to Class VII
Madhab Rajbashi Sweeper (Group – D) Literate
Bachhu Rajbanshi Darwan (Group – D) Class V (Hindi)
Dakhia Rajbanshi Sweeper (Group – D) Can only write her name at present.
Krishna Kangsa Banik Peon (Group – D) Madhyamik Passed
Ashim Kumar Sen Peon (Group – D) Higher Secondary
Pradip Saha Peon (Group – D) Class VIII Passed
Kanai Saha Day Drawan (Group – D) Class VIII passed
Barenya Sinha Roy Library Attendant (Group – D) Class VIII Passed
Group D (Cook) Sri Khokan Dutta Helper (Group – D) Literate
Ram Chandra Sahoo Cook (Group – D) Literate
Biswanath Roy Cook (Group – D) Literate